Pod nazwą stulejka kryje się wada anatomiczna, przejawiająca się w nadmiernym zwężeniu napletka. Skutkiem takiego stanu rzeczy jest brak możliwości jego pełnego odprowadzenia. Lekceważenie stulejki może doprowadzić do dyskomfortu, a nawet bólu w trakcie stosunku oraz znacząco utrudniać utrzymanie właściwego poziomu higieny.
Czym jest stulejka?
Stulejka to z pozoru niewielka wada anatomiczna, która może stać się jednak przyczyną różnorodnych problemów w dorosłym życiu. Polega ona na niewłaściwym zwężeniu napletka, przez co odsłonięcie żołędzi penisa staje się utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe. Wśród skutków nieleczonej stulejki najczęściej wymienia się dyskomfort i ból w trakcie stosunku, problemy z potencją oraz choroby, związane z brakiem możliwości utrzymania właściwej higieny w tym obszarze ciała.
Stulejka może nie tylko utrudniać współżycie, ale również być przyczyną infekcji i zapaleń narządów płciowych oraz dróg moczowych partnerki mężczyzny, zmagającego się z tym problemem. W takich przypadkach operacja jest polecaną metodą leczenia tego schorzenia. Po wejściu na stronę “zabieg stulejki” dowiesz się wszelkich niezbędnych informacji o tym sposobie usuwania stulejki.
Jak rozpoznać stulejkę?
Stulejka może być całkowita lub częściowa. W pierwszym przypadku żołądź będzie całkowicie zasłonięty przez napletek, w drugim natomiast może być on odsłonięty w stanie spoczynku, co znacznie utrudnia rozpoznanie problemu i postawienie właściwej diagnozy.
Objawami stulejki będzie obrzęk żołędzi i napletka, który pojawia się również w trakcie oddawania moczu. Sygnałem alarmowym, motywującym do wizyty u specjalisty, powinno być również zaczerwienienie i ropna wydzielina z napletka. Takie objawy mogą pojawiać się niezależnie od wieku i wymagają dalszej diagnostyki w celu prawidłowego rozpoznania. Jednym z najczęstszych zabiegów proponowanych przez lekarzy w takich przypadkach jest plastyka napletka — wejdź na stronę i przeczytaj, na czym dokładnie ona polega, oraz pozbądź się wszelkich wątpliwości.
Czy stulejka u dzieci powinna budzić niepokój?
Omawiając problem stulejki, warto podkreślić, że jest to zjawisko zupełnie naturalne u małych chłopców, którzy nie ukończyli jeszcze 3 roku. W tym okresie rolą napletka jest bowiem ochrona penisa, przez co odsłonięcie żołędzi staje się niemożliwe. Problem pojawia się w momencie, gdy stulejka nie ustępuje samoistnie po upływie 3 pierwszych lat życia lub też gdy jej występowaniu towarzyszą inne niepokojące objawy, jak np. zapalenie dróg moczowych.
Dlaczego stulejka pojawia się u dorosłych mężczyzn?
Nabyta stulejka na ogół pojawia się na skutek braku odpowiednich zasad higieny okolic intymnych. Konsekwencją są stany zapalne napletka, powodujące narastanie problemów w tym obszarze ciała. Bardzo często zdarza się, że stulejka powoduje problemy z erekcją i dyskomfort podczas stosunku, co z kolei rodzi frustrację i staje się źródłem poważnych kompleksów. Trudności w życiu seksualnym rzutują w znaczącym stopniu na jakość relacji damsko-męskich. Dlatego też niezwykle istotnym zagadnieniem będzie operacja stulejki, która pozwoli uchronić mężczyznę przed przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi, usprawniając jednocześnie jego życie seksualne.
W jaki sposób leczyć stulejkę?
Sposób leczenia stulejki uwarunkowany jest kilkoma czynnikami, wśród których za najważniejsze uznaje się wiek pacjenta oaz stopień zaawansowania schorzenia. Jeśli u starszych chłopców lub mężczyzn pojawia się stulejka, zabieg z reguły będzie sprowadzał się do chirurgicznej ingerencji, mającej na celu poszerzenie ujścia napletka. To z kolei prowadzi do odsłonięcia żołędzi prącia. W wielu przypadkach taka plastyka napletka pozwala rozwiązać uciążliwy problem.
Niekiedy jednak konieczne staje się obrzezanie stulejki, polegające na jej całkowitym usunięciu. Zabieg ten nie należy do skomplikowanych i przeprowadzany jest na ogół w miejscowym znieczuleniu. U dzieci natomiast zalecane jest przede wszystkim leczenie zachowawcze, sprowadzające się do delikatnego ściągania napletka w czasie kąpieli lub bezpośrednio po jej zakończeniu. Niezależnie od wieku, istotna będzie konsultacja ze specjalistą, dzięki której problem zostanie zdiagnozowany, a wdrożone leczenie przyniesie odpowiednie efekty.