Psychika ludzka to najbardziej skomplikowana rzecz na świecie. Na odczucia wewnętrzne składa się wiele wbrew pozorom nieistotnych elementów. Życie codziennie kształtuje naszą psychikę.
Wiele przykrych przeżyć powoduje obniżenie samooceny i problemy w codziennym funkcjonowaniu. Długotrwałe zaburzenia przyczyniają się do rozmaitych chorób.
Męska depresja – co warto wiedzieć?
Depresja to najbardziej powszechna choroba cywilizacyjna. Wiele chorób jesteśmy w stanie wyleczyć dzięki wczesnemu rozpoznaniu i chęci współpracy ze specjalistami.
Mężczyźni o wiele rzadziej zgłaszają się do psychologów oraz psychoterapeutów w celu leczenia depresji niż kobiety. Oznaki depresji u każdego pacjenta są różne i wynikają z różnych czynników. Mężczyźni często obarczeni są wieloma obowiązkami i ciąży na nich społeczny ciężar utrzymania rodziny. Genetyczne cechy charakteru oraz kształtowane przez wiele lat stereotypy powodują u mężczyzn bezpodstawny wstyd przed zasięgnięciem pomocy. Wymagania bycia niezniszczalnym i silnym powodują blokadę i strach przed ośmieszeniem w oczach innych.
Najczęstszymi oznakami depresji u mężczyzn są:
- zaburzenia erekcji
- impotencja
- spadek siły fizycznej
- smutek
- poczucie bezradności
- niski poziom testosteronu
- zaniżenie samooceny
- problemy ze snem
Mężczyźni próbując uciec od problemu sięgają po alkohol, hazard, narkotyki
Powoduje to jeszcze większe problemy i rozstrój psychiczny. Rzeczy te mogą łagodzić objawy chwilowo ale nigdy nie wyleczą depresji. Specjaliści są po to aby pomagać. Rozmowa z wykwalifikowaną osobą i przyjmowanie leków nie jest powodem do wstydu. To zasada numer jeden zdrowia psychicznego.